Podaljšan rok oddaje prispevkov do 30.9.2023!
Narava in človek
Slovenija je bogato obdarjena z naravnimi danostmi. Široke ravnice s travnatimi polji, obsežni gozdovi, visoke gore, prelepe in ponekod še bistre reke, širno morje. Povsod je polno življenja; od metuljev, kobilic na travnikih do rib v rekah in morju ter velikih zveri v gozdovih. Vse leži na kamninski podlagi, ki ponekod pogleda na površje in v njej lahko najdemo sledove nekdanjega življenja. Opazujemo premike in posedanja velikih skalnih gmot. V jasnih nočeh se zazremo v zvezdnato nebo, s svojo domišljijo zaplavamo v neskončno vesolje, ki nam je po zaslugi najnovejše tehnologije vse bliže.
V idilično podobo nekdaj neokrnjene narave je posegel človek s svojo dejavnostjo, ki pogosto brezobzirno uničuje življenjsko okolje in ga spreminja v nenaseljivo puščavo.
Vse to so vsebine, dragi dijaki in študenti, ki jih boste zajeli v svojih pogledih na naravo in odnos človeka do nje.
Vabimo vas, da navdih za pisanje poiščete tudi v naravoslovnih knjigah Slovenske matice, ki izhajajo v naši zbirki Slovenske pokrajine (Ljubljansko barje, Vipavska dolina, Slovenska Istra I in II), pa tudi v drugih monografijah, kot so Herman Potočnik Noordung: Problem vožnje po vesolju, Janez Strnad: Zgodbe iz fizike, Lavo Čermelj: Materija in energija, Marija Stanonik: Čebela na cvetu in v svetu, Marko Munih (ur.,) Robotika, Tadej Bajd in Ivan Bratko: Robotika in umetna inteligenca.
Pogoji sodelovanja
Na natečaju lahko sodelujete dijaki in študenti iz Slovenije in zamejstva z izvirnim predavanjem na izbrano temo, ki je napisano v slovenskem jeziku v wordovi datoteki in obsega od 8.000 do 10.000 znakov s presledki, besedilu pa priložite tudi osnutek predstavitve v PPT (8 do 12 drsnic).
Natisnjene prispevke pošljite do 30. septembra 2023 na naslov Slovenska matica, Kongresni trg 8, 1000 Ljubljana s pripisom »Za naravoslovni natečaj«. Besedila naj bodo označena s šifro, v ločeni kuverti pa priložite izpolnjen prijavni obrazec.
Komisija in rezultati
Komisijo, ki bo ocenjevala prispelo gradivo, bo vodil prof. dr. Jernej Pavšič, vodja Naravoslovno-tehniškega odseka pri Slovenski matici, člana komisije pa bosta prof. dr. Zvezdan Pirtošek in akad. prof. dr. Matija Gogala. Obvestilo o rezultatih natečaja bo objavljeno na spletni strani in družbenih omrežjih Slovenske matice.
Kontakt
Slovenska matica
Kongresni trg 8
1000 Ljubljana
Slovenija
urednistvo@slovenska-matica.si>
www.slovenska-matica.si>
Prirodoslovno društvo Slovenije
Poljanska cesta 6
1000 Ljubljana
Slovenija
prirodoslovno.drustvo@gmail.com
https://www.proteus.si
——————————————————————————————————————————————————————
Nagrade
Nagrade za prva tri mesta bodo podeljene v dveh kategorijah (dijaki in študenti):
1. mesto: nagrajena pisca bosta poleg denarne nagrade prejela paket petih knjig Slovenske matice in plaketo nagrade za 1. mesto, nagrajeni besedili pa bosta objavljeni v Glasniku Slovenske matice in na spletni strani Slovenske matice.
2. mesto: nagrajena pisca bosta prejela plaketo priznanja za 2. mesto, nagrajeni besedili pa bosta objavljeni v Glasniku Slovenske matice in na spletni strani Slovenske matice.
3. mesto: nagrajena pisca bosta prejela plaketo posebne omembe.
Vsi sodelujoči avtorji bodo sprejeti v Klub mladih Slovenske matice, s tem pa deležni 40-odstotnega popusta pri nakupu Matičinih knjig.
Podelitev nagrad
Nagrade za filozofski natečaj bodo slovesno podeljene junija na enem izmed dogodkov v okviru projekta Matice pod zvezdami, ki ga vodi Slovenska matica.
Jeseni bo v okviru Naravoslovnega dne mladih na Slovenski matici razglasitev nagrajencev naravoslovnega natečaja, ki bodo nato imeli to čast, da bodo nastopili kot predavatelji v dvorani Slovenske matice.
VABLJENI K SODELOVANJU!