V sredo, 16. aprila 2025 vas ob 19.00 uri vabimo, da se nam pridružite na naravoslovnem predavanju z naslovom Ehinokokoza pri človeku – tiha grožnja z resnimi posledicami, ki ga bo za člane in članice Prirodoslovnega društva Slovenije pripravila doc. dr. Barbara Šoba Šparl.
Ehinokokoza je parazitarna bolezen, ki jo povzročajo ličinke oz. larvalne oblike trakulj iz rodu Echinococcus. Ličinke pasje trakulje Echinococcus granulosus sensu lato pri človeku povzročajo cistično ehinokokozo, ličinke lisičje trakulje Echinococcus multilocularis pa alveolarno ehinokokozo. Slednja je v Sloveniji v porastu. Zaradi infiltrativne rasti ličink, ki, večinoma v jetrih, tvorijo malignemu tumorju podobno parazitsko maso, lahko nezdravljena okužba resno ogrozi življenje. Ker se ljudje kot naključni vmesni gostitelji s povzročiteljem alveolarne ehinokokoze najpogosteje okužimo z zaužitjem jajčec preko onesnaženih gozdnih sadežev, je ozaveščanje javnosti o prisotnosti teh trakulj pri nas in načinih prenosa ključno za preprečevanje okužb z njimi.
Parazitologinja doc. dr. Barbara Šoba Šparl, univ. dipl. mikrobiol., je vodja Laboratorija za parazitologijo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Na področju medicinske parazitologije deluje že več kot dve desetletji. Poleg znanstveno-raziskovalnega in strokovnega dela se posveča tudi pedagoški dejavnosti, kjer kot visokošolska učiteljica predaja svoje znanje s področja parazitologije študentom medicinskih in bioloških smeri.
Echinococcus granulosus – odrasla trakulja
Avtor: Laboratorij za parazitologijo, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, MF UL
Predavanje bo potekalo v prostorih Prirodoslovnega društva Slovenije, (Poljanska cesta 6, Ljubljana, drugo nadstropje levo) ter prek spletne platforme Zoom.
Povezava do spletnega predavanja bo objavljena na dan predavanja.