V sredo, 19. marca 2025 vas ob 19.00 uri vabimo, da se nam pridružite na naravoslovnem predavanju z naslovom Meduze kot gostitelj in vir organske snovi za mikroorganizme v morju, ki ga bo za člane in članice Prirodoslovnega društva Slovenije pripravila doc. dr. Tinkara Tinta.
Meduze, predstavnice debel Medusozoa (ožigalkarji) in Ctenophora (rebrače), sodijo med najstarejše morske organizme, saj naseljujejo oceane že več kot 600 milijonov let. Njihova evolucijska uspešnost temelji na prilagodljivosti, nizkih presnovnih potrebah, hitri rasti in kompleksnem življenjskem ciklu, kar jim omogoča, da ob ugodnih razmerah dosežejo izjemne biomase. Porast meduznih populacij v zadnjih desetletjih je povezan s klimatskimi spremembami in antropogenimi vplivi. Vsaka meduza tvori z mikrobi skupnost, imenovano meta-organizem, kjer mikrobi vplivajo na razmnoževanje, zdravje, okoljske interakcije in razpad gostitelja. Mikroorganizmi spremljajo meduze skozi celoten življenjski cikel, vendar je njihov mikrobiom slabo raziskan. Ob propadu meduznih populacij se sprosti velika količina detrita, ki je vir labilne organske snovi za morske mikroorganizme. Ti mikroorganizmi pretvorijo kompleksne organske spojine v anorganske hranilne snovi, s čimer jih vračajo v ekosistem. Razumevanje interakcij med mikroorganizmi in meduzami je tako ključno za razumevanje dinamike meduz in njihove vloge v kroženju snovi v oceanih.
Doc. dr. Tinkara Tinta se raziskovalno ukvarja s področjem morske mikrobne ekologije, s poudarkom na raziskovanju interakcij med želatinoznim zooplanktonom in mikroorganizmi ter njihovega pomena za kroženje snovi v morju. Trenutno je zaposlena na Morski biološki postaji Piran, ki deluje pod okriljem Nacionalnega inštituta za biologijo, kjer vodi Laboratorij za morsko mikrobiologijo in sodeluje v nacionalnih ter mednarodnih raziskovalnih projektih. Poleg raziskovalnega dela je aktivno vključena tudi v pedagoški proces na Univerzi na Primorskem in Univerzi v Novi Gorici.
Avtorica: doc. dr. Tinkara Tinta
Predavanje bo potekalo v prostorih Prirodoslovnega društva Slovenije, (Poljanska cesta 6, Ljubljana, drugo nadstropje levo) ter prek spletne platforme Zoom.
Povezava do spletnega predavanja: https://us06web.zoom.us/j/83883524183?pwd=S1thmKtXACJglc5E89BRIwhSl8ek61.1